Lebrande
JavaScript Developer

Jak zbudować własne API PHP w kilka godzin bez zbędnej nauki

December 29, 2016

Od jakiegoś czasu szukałem sposobu na zbudowanie prostej aplikacji frontendowej z własnym API opartym na PHP. O ile na froncie nie ma problemu z wyborem spośród takich magicznych frameworków jak React, Vue czy Backbone, to postawienie czegoś prostego na PHP, co obsłuży backend wydawało się czymś karkołomnym.

Laravel

Przyjaciel wspomniał mi o Laravel i zainteresowałem się tematem. Natychmiast postawiłem coś prostego na podstawie materiałów z sieci. Przestudiowałem również dokumentację, którą czyta się równie przyjemnie jak Anię z Zielonego Wzgórza 🍺 Jednak po kilku dniach zrobiłem przerwę ze względu na problem jakim jest autoryzacja użytkownika. Wiedziałem, że jest to możliwe, ale odkrywanie tajemnych technik pochłaniało zbyt dużo mojego czasu.

Laravel 5.3!

Dziś wracam do tematu. Okazało się, że Laravel wypuścił wersję 5.3, która out of the box posiada specjalnie wyznaczone ścieżki do konstruowania API. Dodatkowo może być wyposażona w coś takiego jak Laravel Passport, Laravel CORS i kilka innymi rzeczy, nad którymi pracuje społeczność Laravela.

Do przodu.

W pracy pomógł mi tutorial z youtuba.

Moje repo

Repo z gotowym projektem znajdziesz na moim githubie tutaj. Każdy commit to jeden odcinek filmu, o którym mowa powyżej.

EDIT: 03.01.2017 – Kurs ma jeszcze kilka odcinków, nie dopisałem ich do repo.


Jakub Pusiak

Written by Jakub Pusiak. Follow me on Twitter